Roederer Champagne Brut 246 Doppelmagnum, 3 l

Famous and very delicate, elegant champagne in the 3L bottle

€ 339,99

(€ 113,33 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 3 l

Only 2 items in stock

Free delivery until Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59 .

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • New classic from the famous wine house
  • Made from almost 50% reserve wines
  • Partly matured in wood
  • Includes a wooden box
  • 94 James Suckling 94 James Suckling
  • 97 Decanter 97 Decanter

Frequently bought together with Roederer Champagne Brut Collection 246, 0,75 l

Roederer Champagne Brut 246 Doppelmagnum, 3 l € 339,99 (€ 113,33 / l)
Roederer Champagne Brut Collection 246, 0,75 l € 59,99 (€ 79,99 / l)
Total price: € 399,98
Description

The long-established Champagne house Roederer has once again set new standards with its new Collection 246! Here in the 3.0-litre double magnum bottle, complete with wooden case

246 stands for the house’s 246th vintage, 54 per cent of which is from the 2021 vintage. The reserve wines are aged in wooden barrels and come from the vintages 2012 to 2020 (as also stated on the back label). The classic grape varieties Chardonnay (54%), Pinot Noir (35%) and Pinot Meunier (11%) are perfectly blended across the vintages.
And it is this combination that makes the Brut, with a dosage of 7g (residual sugar), so unique!

Above all, the ageing in French oak barrels makes it so complex, delicately creamy and exceptionally elegant. This is also recognised by the world’s leading wine critics. Decanter awards it 97 points and James Suckling 94 points. These are truly high accolades for a champagne in this price range. And rightly so, in our opinion.

On the nose, it offers harmonious notes of yellow apples, peaches and the faintest hints of vanilla. On the palate, its elegance is hard to beat. With a very fine, almost silky effervescence, every sip glides down the throat as if from a single mould. Only delicate yeast notes, reminiscent of almonds and brioche. Yet it remains fresh, with a salty texture. Grapefruit comes to mind enticingly in the seductive finish.

All in all, a real treat for the palate! Perfect for any family celebration, but also ideal with oysters, seafood or mild cheeses.

Item no.: MOU-30300R243
Content: 3 l
EAN: 3114080404539
Manufacturer No.: 30300R243
Brands : Roederer
Grape Varietal: Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir
Category: Sparkling wine
Occasion : Appetiser
Country: France
Region: Champagne
Vintage: Non-vintage
Taste: Brut
Serving Temperature : 8-10°C
Aging Potential : 2031
Food Pairing : Seafood
Alcohol by Volume : 12.0% ABV
Intensity : medium
James Suckling Points: 94 Points
Closure type: Champagne cork
This product contains alcohol and may not be delivered to people under the age of 16. By placing the order, you confirm that you are of legal minimum drinking age. Please act responsibly when consuming this product.
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Roederer Champagne Brut 246 Doppelmagnum

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.